#

Barva kot prepoznaven visual hammer neke blagovne znamke

Visual hammer je grafični element, ki predstavlja simbol blagovne znamke in ga potrošniki podzavestno začnejo z njo povezovati. Običajno izhaja iz embalaže, lahko pa se ga kreira tudi skozi druge komunikacijske medije. 

#


Visual hammer ni logotip določene blagovne znamke, ampak nek drug grafični element, ki gre lahko v takšno silno preprostost, da je to lahko zgolj barva.

Cocacolina steklenička

Ob omembi pojma visual hammer ne moremo mimo enega najbolj ikoničnih primerov, Cocacoline stekleničke. Čeprav se Coca-Cola ne prodaja zgolj v stekleničkah, je ta postala tako močan simbol te svetovno znane blagovne znamke, da jo za svojo komunikacijo uporabljajo vsepovsod, tudi na vizitkah. Oblika stekleničke je tako značilna, da že zgolj z upodobitvijo njene silhuete damo v svet zelo jasno komunikacijo, za katero blagovno znamko gre.

A pri Coca-Coli ne gre zgolj za stekleničko, gre tudi za barvo.

Verjamem, da ste že takoj ob pogledu na začetno fotografijo na vrhu tega članka ugotovili na katero blagovno znamko apeliram.

Rdeča barva je močan simbol tovrstne gazirane pijače. Kot prvi na trgu in market leader je Coca-Cola v tem segmentu izdelkov z rdečo barvo jasno začrtala percepcijo potrošnika. Zato ni naključje, da se tudi ostale blagovne znamke, ki Coca-Colo zasledujejo s podobnim izdelkom, rade poslužijo rdeče barve.

Nike, Tiffany and Co in drugi

Na zgolj eni sami barvi stoji tudi celotna identiteta blagovne znamke Tiffany and Co. Slednja je najbolj poznana ravno po njihovi pastelno modrem Pantonu. Prepoznavnost logotipa je šele v drugem planu.

Zelo dober primer je tudi Nike. Ob misli nanj se najprej vsem pred očmi resda izriše “the swoosh”. Ampak kaj pa Nikova embalaža za čevlje? Slednji ima v svojem “asortimanu” sicer kar nekaj barv škatel za svoje copate. A le ena je tista, ki se je spomnimo še iz - starih časov. Oranžna. In če oranžni škatli za čevlje odstranimo logotip in vse napise, se bo brez težav vedelo, za katero blagovno znamko gre. Za Nike.

Čustvena moč barv

Barve so se že večkrat pokazale za izjemno močan in bogat grafičen element. V sebi lahko nosijo veliko sporočilnosti ali pa celo pomenskost, ki se pojavlja in nadgrajuje skozi zgodovino. 

S pravilno izbiro barve lahko povemo več kot s tisoč besedami. A vseeno je vredno paziti, da nismo preveč generični in da puščamo vtis ter da je tudi izbira barve kot prepoznavnega elementa blagovne znamke in s tem tudi njenega visual hammerja drugačna.

Visual hammer, če je pravilno uporabljen, lahko zelo močno podkrepi verbalno komunikacijo blagovne znamke, ki služi njenemu pravilnemu pozicioniranju. Kot v svojem članku The Power Of Having A Visual Hammer opisuje Laura Ries, je najboljši način usidrati neko blagovno znamko v glave potrošnika ravno s pomočjo vizualnih elementov. Zakaj? Ker naj bi vizualni elementi v sebi držali čustveno moč, ki je besede ne premorejo. 

Besedni žebelj

A visual hammer ne deluje brez besednega žeblja. Skupaj morata nastopati z roko v roki, da dosežeta cilj. Visual hammer pa je lahko karkoli vizualnega, le da je močno povezan z blagovno znamko.

Embalaža, simbol, vzorec, izdelek … In ja, tudi barva.

Pri izbiri visual hammerja smo lahko drzni, sledimo morda neki preprostosti, ampak nikar ne bodimo generični. Predvsem pa se moramo zavedati, da ne glede na to, kakšnega bomo izbrali, bo ta uspešen šele takrat, ko bo konsistentno uporabljen in ko bo imel močan verbalni žebelj, ki mu bo pomagal pri potrošniku zbuditi še več čustev in se usidrati v njihovo podzavest.

Anja Korenč, art direktorica

Viri:

Preberite tudi

Povežite se s svojimi strankami
Kontaktirajte nas